Arabský plnokrevník

7. května 2009 v 16:52 | Tesice |  Koně
Arabský plnokrevník, nejstarší a nejčistší koňské plemeno, je často považován za nejkrásnějšího koně na světě. Svou ušlechtilou hlavou, konkávním profilem, výraznýma očima, živou povahou a neopakovatelným plavným pohybem je bezesporu jedním z nejdokonalejších zvířat. Obrazy koní v klasickém starověkém umění dokazují, že koně arabského typu žili na Arabském poloostrově již 2000-3000 před Kristem. Jako pouštní kmeny, s nimiž dlouhou dobu žili, se i arabští koně dokonale přizpůsobili drsnému prostředí, neboť měli velkou vytrvalost, netrpěli žádnými nemocemi a měli schopnost přežívat v krajních podmínkách. Arab více než kterékoli plemeno ovlivnil vývoj koňských plemen na světě. Tento arabský vliv se datuje od 7. a počátku 8. století, kdy se vyznavači islámu dostali přes severní Afriku do Španělska. Čistokrevní arabové se nyní chovají po celém světě. Kromě přehlídek se nesmírně hodí i na vytrvalostní jízdy. V posledních letech se opět zvyšuje zájem o arabské dostihy.

Popis Plemene


Výška: 144,2 - 152,5 cm
Barva: převážně bělouši, ryzáci, hnědáci a vraníci.
Stavba těla: Malá hlava se širokým čelem, jemné chřípí, štičí profil, široké nozdry a malé uši; hluboké ladně prokreslené hrdlo nasazené ve výrazném oblouku; ladně klenutý krk; dlouhé šikmé plece s výrazným kohoutkem; hluboké prostorné tělo s širokým hlubokým hrudníkem a krátkým rovným hřbetem; vysoce nasazený ocas; tvrdé suché končetiny s výraznými šlachami s hustými jemnými kostmi; tvrdá tvarovaná kopyta; jemná hedvábná hříva a ocas.

Zajímavost


Jedinečný vzhled Arabského plnokrevníka je určován utváření páteře, které se liší od ostatních plemen v několika ohledech. Arab má 17 žeber (ostatní plemena mají 18), 5 bederních obratlů (ostatní 3) a 16 ocasních obratlů (ostatní 18).


Zdroj:myhorsesweb.estranky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama